Handdesinfektionsmedel - för bakterier, svamp och virus

Användningsområden
  • Handdesinfektionsmedel Curacid® Curaman Plus med kort verkningstid.
  • För alla områden inom mänsklig hygien.
  • Bakteriedödande (även MRSA), svampdödande och virucidal (även Noro, Adeno, Polio).
Beskrivning
  • Mycket effektivt handdesinfektionsmedel med hög etanolhalt i 4 olika förpackningsstorlekar.
  • Tack vare de återfuktande ingredienserna den innehåller tolereras Curacid® Curaman Plus mycket väl av huden, även vid frekvent användning.
  • Bakteriedödande och svampdödande enligt EN 1500, rekommenderad användning enligt VAH 15 sek/3 ml.
  • Virucidalt enligt EN 14476, effektivt mot norovirus inom 15 sekunder, klassificerat som helt virucidalt enligt Robert Koch-institutet (även effektivt mot adenovirus och poliovirus).
  • Använd biocider på ett säkert sätt. Läs alltid etiketten och produktinformationen före användning.
Tekniska data
  • Innehåll - 100 ml till 5 l
  • Ingredienser - alkoholbaserat
  • Effektivitet - bakteriedödande (inklusive MRSA), svampdödande, virucidal (inklusive adenovirus, poliovirus och norovirus)
  • Enligt standard - EN 1500, EN 14476
Använd biocider på ett säkert sätt. Läs alltid etiketten och produktinformationen före användning.
Modeller (4)
Begränsa urval
Innehåll
Anzeigen als lista Tabell
Art. nr.: 908110150000
Utförande
Innehåll100 ml
29,00 SEK
(290,00 SEK / l)
inkl. moms.36,25 SEK
Plus 1.200,00 SEK i fraktkostnad
Leveranstid 4-5 arbetsdagar
Minimum antal: 25 (= 725,00 SEK)
Art. nr.: 908110151000
Utförande
Innehåll500 ml
61,90 SEK
(123,80 SEK / l)
inkl. moms.77,38 SEK
Plus 240,00 SEK i fraktkostnad
Leveranstid 4-5 arbetsdagar
Minimum antal: 18 (= 1.114,20 SEK)
Art. nr.: 908110152000
Utförande
Innehåll1 liter
Produktsäkerhet
101,00 SEK
inkl. moms.126,25 SEK
Plus 240,00 SEK i fraktkostnad
Leveranstid 4-5 arbetsdagar
Minimum antal: 10 (= 1.010,00 SEK)
Art. nr.: 908110153000
Utförande
Innehåll5 liter
Produktsäkerhet
468,00 SEK
(93,60 SEK / l)
inkl. moms.585,00 SEK
Plus 240,00 SEK i fraktkostnad
Leveranstid 4-5 arbetsdagar
Minimum antal: 2 (= 936,00 SEK)
Omdömen


Det finns tyvärr inga omdömen för denna produkt ännu
Sökord: Handdesinfektion, helt virucidal, RKI, Norovirus, Handdesinfektionsmedel, Desinfektionsmedel, desinficera, Desinficera dina händer, Norvirus, Adenovirus, Adenovirus, Poliovirus, Poliovirus, MRSA, fungicid, virucidal, bakteriedödande, desinfektionsmedel, handdesinfektionsmedel, desinfektion, handdesinfektion